Home Miasta ich zabytki i atrakcje Dolnośląskie Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Środa, 24 czerwca 2009

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych (919 m n.p.m.). Powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta, znajdują się tu skały, którym nadano nazwy: Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada. Oprócz skał Szczeliniec stanowią głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał.


Na szczyt wejść można krętym szlakiem ze schodów ułożonych w 1814 r. przez Franza Pabela, sołtysa pobliskiego Karłowa. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648) skały Szczelińca prawdopodobnie służyły jako schronienie prześladowanym protestantom. W XIX w. szczyt stał się już ogólnie znaną atrakcją turystyczną. Odwiedziło go wiele znanych osobistości, m.in. Johann Wolfgang von Goethe.

 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Siemianowice Śląskie - Michałkowice - pałac Rheinbabenów
  • siemianowice śląskie michałkowice pałacWspółrzędne GPS: 50.317465N,  19.003523E

Pałac położony w Michałkowicach - dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ul. Oświęcimskiej jako dwór był własnością rodu Mieroszewskich. Oprócz murowanych fundamentów zbudowany był głównie z drewna, dopiero od XVI w. zaczął być wzmacniany poprzez budowę murowanych pięter. Kiedy w 1741 r. Michałkowice przeszły w ręce Rheinbabenów pałac zmienił styl na neogotycki. Po II wojnie światowej jego właścicielem stała się kopalnia "Michał". Obecnie pałac podlega kopalni "Siemianowice" i mieści się w nim Klub Technika.

Więcej …
Copyright © 2006-2016 esilesia.com  
stat4u