Home Zamki, Pałace, Dwory Śląskie Koniecpol - pałac
Koniecpol - pałac Drukuj Email
Wpisał(a): Ludmiła   
Wtorek, 07 kwietnia 2009
  • koniecpol pałac Współrzędne GPS:  50.781866N,  19.687593E

Pałac w Koniecpolu został wybudowany w 1603 r. z inicjatywy Aleksandra Koniecpolskiego. Kiedy w 1610 r. Aleksander Koniecpolski zmarł, budowę pałacu przejął jego syn - Stanisław Koniecpolski. Pałac według planów budowniczych posiadał mury obronne i fosę i miał pełnić funkcję obronną. Jednak po wprowadzeniu się do Koniecpola rodziny Czapskich przeszedł on gruntowną przebudowę i zamieniono go na rezydencję magnacką. Zlikwidowano wtedy mury obronne i fosę, pozostawiono tylko basztę, która w XIX w. została przebudowana na altanę. W XIX w. budynkowi pałacowemu dodano półpiętro. W czasie II wojny światowej pałac został spalony, odbudowano go w latach 1958 - 1961. Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Biblioteka Publiczna.

Pierwotnie na miejscu obecnego pałacu stał drewniany dwór, który był siedzibą rodziny Koniecpolskich. Na ścianie pałacu widać herb rodu Potockich, którzy w 1778 r. objęli w posiadanie dobra koniecpolskie. Wokół pałacu znajduje się rozległy park, miejsce wypoczynku mieszkańców.

 

Gdzie na weekend? Zamki, pałace, dwory, ruiny, zabytki woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i ...

Bielsko Biała - zamek książąt Sułkowskich
  • Współrzędne GPS: 49.821470N, 19.044295E

Zamek Książąt Sułkowskich jest najstarszą zabytkową budowlą w Bielsku Białej. Sułkowscy byli jego ostatnimi właścicielami, a początki zamku sięgają XIII lub XIV w. kiedy funkcjonował tutaj drewniany gródek - strażnica, która należała do Piastów z Cieszyna. Przez stulecia zamek zmieniał swój charakter od warowni granicznej, rezydencji szlacheckiej przez centrum administracyjno-gospodarcze aż do czasów obecnych, gdzie w obiekcie swoją siedzibę ma Muzeum Bielska Białej.

Więcej …
Copyright © 2006-2015 esilesia.com  
stat4u